Detail aktuality

Oficiální program - OTEVŘÍT

Spojení Univerzitních osem a ČVUT pokračuje i letos. Sledujte tento týden naše sociální sítě a zjistěte, jak se studenti na závod připravují.

Spojení Univerzitních osem a ČVUT pokračuje i letos. Sledujte tento týden naše sociální sítě a zjistěte, jak se studenti na závod připravují.
2. 5. 2022

Již 12. ročník Univerzitních osem se blíží, zbývá už jen něco přes měsíc. Tento týden vám čekání zpříjemníme zajímavým obsahem na sociální sítě závodu, kde budou tento týden obsah spoluutvářet přímo studenti a veslaři z Českého vysokého učení technického v Praze. Každý den se můžete těšit na trochu něco jiného včetně rozhovoru se zástupcem letošního veslařského týmu. Pro začátek vám přinášíme krátký přehled toho, co už v minulosti ČVUT na závodě dokázalo a jak probíhají jeho přípravy.

Začněme tou největší bombou. V roce 2013 posádka ČVUT porazila i slavnou posádku z University of Cambridge a byla tak jedinou českou posádkou, která dojela do cíle před posádkou Cambridge.

ČVUT nevynechala jediný ročník závodu Univerzitních osem od jejího založení. Do posádky ČVUT nejčastěji usedl Jiří Kopáč, který startoval celkem 10x (nebýt omezení během pandemie COVID, tak by to dotáhl na všech 11 účastí) a byl u všech osmi vítězstvích posádky ČVUT. Na pozici kormidelníka usedla nejčastěji Tereza Anderlová (dříve Paroulková). Ta osmiveslici ČVUT vedla celkem 8x a několikrát tak usedla do lodi se svým bratrem Jakubem Paroulkem.

Od roku 2019 se ČVUT daří postavit také posádku žen. Nejlepším výsledkem ženské posádky je zatím 2. místo. Na vítězství v závodě Univerzitních osem tak zatím stále čekají.

Jakým způsobem se vybírá posádka ČVUT?
Do posádky ČVUT usedají studenti, kteří z pravidla začali veslovat ještě před nástupem na VŠ. Často se navíc jedná o reprezentanty ČR. Úroveň závodníků je tedy na české poměry velmi vysoká. Konečný výběr probíhá společnou dohodou mezi jednotlivými členy posádek.

Na ČVUT zatím nefunguje univerzitní klub, tak jako na jiných vysokých školách, do kterého by docházeli vysokoškolští studenti. To se však dost možná změní od příštího podzimu, kdy bude vypsáno veslování poprvé v rámci nabídky hodin tělocviku na ČVUT.

Kde posádky ČVUT trénují?
Je to podobné jako s předchozí odpovědí: ČVUT nemá centrální loděnici, kde by se mohla pravidelně scházet a trénovat. Posádky tak využívají zázemí pražských veslařských klubů, kde několik týdnů před závodem Univerzitních osem společně trénují a sjednocuje své závodní tempo.   

České vysoké učení technické:

Rok založení univerzity: 1707

Počet účastí: 11

Počet vítězství: 8

Vítězství mužské osmy: 2011, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019

Umístění ženské osmy:

2019: 3. místo

2020: 2. místo

Sledujte nás na Facebooku a Instagramu, ať vám neunikne nic z dění okolo ČVUT i dalších škol. Přidejte se také do facebookové události Univerzitní osmy a buďte v obraze, co se na akci aktuálně chystá!

Zpět na aktuality | Zpět na úvodní stránku